Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 18. 12. 2015. u 14:41

Svečano uručivanje Odluka o proglašenju i Sporazuma o suradnji u provedbi aktivnosti u okviru šest znanstvenih centara izvrsnosti, osnovanih u 2015. godini, održano je 11. prosinca 2015. godine u multimedijalnoj dvorani Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Među partnerima koji čine nove centre izvrsnosti nalaze se i brojne sastavnice Sveučilišta u Zagrebu. Novi centri izvrsnosti uz druga područja istraživanja obuhvaćaju i područje biomedicinskog inženjerstva. 

Odlukom ministra, a na prijedlog Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, u 2015. godini osnovani su sljedeći znanstveni centri izvrsnosti:

  1. ZCI za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja (Sveučilište u Zagrebu –Agronomski fakultet)
  2. ZCI za bioprospecting mora - BioProCro (Institut Ruđer Bošković)
  3. ZCI za kvantne i kompleksne sustave te reprezentacije Liejevih algebri (Sveučilište u Zagrebu – Prirodoslovno-matematički fakultet)
  4. ZCI za personaliziranu brigu o zdravlju (Sveučilište J.J.Strossmayera u Osijeku)
  5. ZCI za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost (Sveučilište u Zagrebu – Medicinski fakultet)
  6. ZCI za znanost o podatcima i kooperativne sustave (Sveučilište u Zagrebu – Fakultet elektrotehnike i računarstva)
Sven Lončarić
Popis obavijesti
REPOZITORIJ