Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 27. 10. 2017. u 14:49

Hrvatsko društvo za biomedicinsko inženjerstvo i medicinsku fiziku obilježit će i ove godine Međunarodni dan medicinske fizike (7.11.) i Svjetski dan kliničkog inženjerstva (21.10.) prigodnom javnom tribinom po nazivom Medicinska fizika i kliničko inženjerstvo u Hrvatskoj i svijetu.

Tribina će se održati 7.11.2017. s početkom u 15:30 sati u dvorani “Hugo Botteri” KBC-a Zagreb, Kišpatićeva 12 (Rebro). Suorganizatori tribine su Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja i  KBC Zagreb.

Program je dostupan u opširnoj obavijesti.

Program:

 

15:30 – 15:40 Uvodna riječ

15:40 – 15:50 Hrvoje Hršak. Medicinska fizika u Hrvatskoj – status i perspektiva profesije

15:50 – 16:00 Mario Medvedec. Kliničko inženjerstvo u Hrvatskoj i svijetu: povratak u budućnost

 

Medicinska fizika

16:00 – 16:15 Marija Majer. Medicinska fizika na doktorskom studiju Fizike Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

16:15 – 16:30 Vedran Manestar. Sustav “QATrack+”: Upravljanje kontrolom kvalitete u radioterapiji na KBC-u Zagreb

16:30 – 16:45 Domagoj Kosmina. „Gating“: implikacije za dinamičke radiokirurške  planove

16:45 – 17:00 Đeni Smilović Radojčić. MC algoritam u planiranju radioterapije – od prihvata do kliničke primjene

 

Kliničko inženjerstvo

17:00 – 17:15 Sven Lončarić. Biomedicinsko inženjerstvo na Sveučilištu u Zagrebu

17:15 – 17:35 Branko Breyer. Otkud sad klinički inženjeri i medicinski fizičari?

17:35 – 17:45 Magdalena Krbot Skorić. Klinički inženjer u svakodnevnoj kliničkoj praksi u neurologiji

 

17:45 Rasprava i domjenak

Sven Lončarić
Popis obavijesti
REPOZITORIJ