Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 4. 12. 2016. u 22:46

Hrvatsko društvo za biomedicinsko inženjerstvo i medicinsku fiziku (HDBIMF) organizira radionicu Medicinska fizika i kliničko inženjerstvo u Hrvatskoj, koja će se održati u Sivoj vijećnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Unska 3, Zagreb u četvrtak, 8. prosinca 2016.  godine u 14:30 sati.  Radionicom se obilježava Međunarodni dan medicinske fizike (7.11.) i Međunarodni dan kliničkog inženjerstva (23.10.). Suorganizator radionice je Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada.

Program radionice:

14.30 – 14.45 Uvodne riječi (I. Lacković, H. Hršak, P. Miličić)

Prvi dio – kliničko inženjerstvo

14.45 – 15.15 Kliničko inženjerstvo u Hrvatskoj i svijetu (M. Medvedec, KBC Zagreb)

15.15 – 15.30 Klinički inženjer u neurologiji (M. Krbot Skorić, KBC Zagreb)

15.30 – 15.45 Klinički inženjer u nuklearnoj medicini (M. Medvedec, KBC Zagreb)

15.45 – 16.00 Rasprava

16.00 – 16.15 Stanka za kavu                                                                       

 

Drugi dio – medicinska fizika

16.15 – 16.30 Uvjeti za edukaciju i priznavanje naziva eksperta medicinske fizike (MPE) u nekim zemljama EU (M. Surić-Mihić, IMI)

16.30 – 16.45 Medicinska fizika – status profesije u Hrvatskoj i ciljevi koje treba postići (H. Hršak, KBC Zagreb)

16.45 – 17.00 Kontrola kvalitete u nuklearnoj medicini (M. Gregov, KBC Sestre milosrdnice)

17.00 – 17.15 Slikovno vođena radioterapija prostate uz uporabu zlatnih markera (J. Bibić, KBC Zagreb)

17.15 – 17.30 Rasprava

18.30 Domjenak

 

Nakon radionice slijedi skupština HDBIMF-a te druženje uz prigodni domjenak.

Zainteresirani se mogu registrirati na https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScf7UPdIFnhjL4ShZKlcyuDfn7fF52q42DRLj92Qg1ZtPx0fQ/viewform

Registracija je besplatna.  

           

Izv. prof. dr. sc. Igor Lacković

Predsjednik HDBIMF-a

 

Sven Lončarić
Popis obavijesti
REPOZITORIJ