Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 11. 3. 2014. u 10:40

U organizaciji Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u petak 28. veljače u Akademijinoj Knjižnici održan je VI. znanstveni skup o temporomandibularnim poremećajima.

Voditelji simpozija bili su prof. dr. sc. Vjekoslav Jerolimov, član suradnik Akademije i prof. dr. sc. Melita Valentić-Peruzović, a izlaganja su održali Melita Valentić-Peruzović (Elektromiografija kao dijagnostička metoda u orofacijalnom kompleksu), Mario Cifrek (Mjerenje i analiza površinskih mioelektričnih signala i primjena u stomatologiji), Tomislav Lauc (CBCT – dijagnostika antropoloških varijacija i poremećaja temporomandibularnoga zgloba), Davor Illeš (Sustavi za bilježenje i ocjenjivanje znakova i simptoma temporomandibularnih poremećaja) te Iva Alajbeg (Inicijalni dijagnostičko- terapijski postupci u pacijenata s temporomandibularnim poremećajima).

Više informacija pročitajte u proširenoj obavijesti.

Zagreb, 28. listopada –  U organizaciji Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u petak 28. veljače u Akademijinoj Knjižnici održan je VI. znanstveni skup o temporomandibularnim poremećajima. Riječ je o već tradicionalnom znanstvenom skupu posvećenom zanimljivoj i važnoj tematici temporomandibularnih poremećaja, a ovog puta tema je bila suvremene elektrodijagnostičke metode i njihova primjena u osoba s tim poremećajima.

Voditelji simpozija bili su prof. dr. sc. Vjekoslav Jerolimov, član suradnik Akademije i prof. dr. sc. Melita Valentić-Peruzović, a izlaganja su održali Melita Valentić-Peruzović (Elektromiografija kao dijagnostička metoda u orofacijalnom kompleksu), Mario Cifrek (Mjerenje i analiza površinskih mioelektričnih signala i primjena u stomatologiji), Tomislav Lauc (CBCT – dijagnostika antropoloških varijacija i poremećaja temporomandibularnoga zgloba), Davor Illeš (Sustavi za bilježenje i ocjenjivanje znakova i simptoma temporomandibularnih poremećaja) te Iva Alajbeg (Inicijalni dijagnostičko- terapijski postupci u pacijenata s temporomandibularnim poremećajima). Na skupu su bili nazočni i predsjednik Akademije akademik Zvonko Kusić i glavni tajnik akademik Pavao Rudan, a simpozij je otvorio tajnik Razreda za medicinske znanosti akademik Marko Pećina. 

Simpozij je organiziran sa svrhom da izlaganja doprinesu znanstvenoj i stručnoj podlozi za bolje razumijevanje etiopatogeneze, dijagnostike, terapije i prevencije temporomandibularnih poremećaja.

Zbornik radova s ovog simpozija pod naslovom Suvremene elektrodijagnostičke metode i njihova primjena u osoba s temporomandibularnim poremećajima već je tiskan i ova će Akademijina publikacija biti preporučena literatura studentima znanstvenih poslijediplomskih studija u stomatologiji, medicini te elektrotehnici i računarstvu, kao i specijalizantima odgovarajućih kliničkih disciplina. 

Sven Lončarić
Popis obavijesti
REPOZITORIJ