Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 7. 3. 2016. u 10:44
Monografija "Health Through...

U izdanju Tehničkog muzeja Slovenije, Sveučilišta u Ljubljani Fakulteta za elektrotehniku i Društva za medicinsku i biološku tehniku Slovenije izašla je dvojezična monografija"Biomedical Engineering in Slovenia" s podnaslovom "Health Through Technology"urednika Romane Erhatič Širnik, Oresta Jarha i Damijana Miklavčiča. U bogato opremljenoj monografiji objavljena su tri poglavlja čiji je autor prof. dr. sc Ratko Magjarević.

Nekoliko stranice iz monografije možete vidjeti ovdje.

Obavijest je preuzeta sa stranica Zavoda za elektroničke sustave i obradu informacija, FER.

Vedrana Baličević
Popis obavijesti
REPOZITORIJ