Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 10. 3. 2016. u 15:11
Uređeno: 27. 10. 2017. u 14:50

U sklopu 15. tjedna mozga, u organizaciji nastavnika i studenata FER-a pod pokroviteljstvomAkademije tehničkih znanosti HrvatskeHrvatskog društva za medicinsku i biološku tehniku (HDMBT) i Odjela za tehniku u medicini i biologiji (EMB18) Hrvatske sekcije IEEE održat će se sljedeća predavanja:

 

Utorak, 15.3.2016., u 17:00h, Seminarska dvorana Hrvatskog instituta za istraživanje mozga, Šalata 12:

"Kako mislima pomicati stvari – sučelje mozga i računala"

Tea Zavacki, mag. ing., Krešimir Friganović, mag. ing., prof. dr. sc. Mario Cifrek

 

Četvrtak, 17.3.2015., u 13:15h, Siva vijećnica Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Unska 3

"Sučelje mozga i računala – detekcija alfa valova i evociranih potencijala stabilnog stanja"
Tea Zavacki, mag. ing., Krešimir Friganović, mag. ing., prof. dr. sc. Mario Cifrek

 

Četvrtak, 17.3.2015., u 15:00h, Siva vijećnica Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Unska 3

"Istraživanje razvoja mozga novorođenčeta računalnom analizom MR slika"
dr. sc. Jelena Božek

 

Predavanja su otvorena za sve zainteresirane. Više informacija i sažetak predavanja možete pročitati u nastavku obavijesti.

Predavanja obuhvaćaju novosti u svezi s istraživanjem mozga čiji rad i upravljanje ljudskim organizmom je još uvijek "tajna".

 

U sklopu predavanja predviđene su radionice. Bit će praktično predstavljena dva sustava za mjerenje i obradu EEG signala koji se koriste kao sučelje mozga i računala. Razvijeno sučelje između mozga i računala (Brain-Computer Interface – BCI) omogućuje komunikaciju osobe s računalom, nezavisnu od bilo kakvog pokreta. Detektirana namjera pretače se u naredbu računalu za obavljanje zadane radnje. U sklopu radionice bit će predstavljen BCI sustav temeljen na evociranim potencijalima stabilnog stanja (Steady State Visual Evoked Potentials – SSVEP).

 

Sustav za detekciju alfa valova koristi naprednu metodu izlučivanja frekvencijskih značajki iz spektra snimljenih moždanih valova. Implementirani sustav u stvarnom vremenu pruža povratnu informaciju korisniku prilikom dostizanja određene razine zastupljenosti alfa valova u EEG aktivnosti.

Sustavi su razvijeni na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Predvidivo trajanje predavanja i radionica je 90 minuta.

 

U okviru predavanja "Istraživanje razvoja mozga novorođenčeta računalnom analizom MR slika" prikazat će se dio istraživačkih aktivnosti na projektu "Developing Human Connectome Project" (dHCP, http://www.developingconnectome.org/) koji vode tri institucije: University of Oxford, Imperial College London i King's College London, Ujedinjeno Kraljevstvo. Na predavanju će se prikazati prostorno modeliranje kortikalne površine novorođenčeta iz MR slika mozga te postupak izrade 3D atlasa kortikalne površine novorođenčeta starosti od 37. do 43. tjedna gestacijske dobi. Predvidivo trajanje predavanja je 45 minuta.

 

Obavijest je preuzeta sa stranica Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Vedrana Baličević
Popis obavijesti
REPOZITORIJ