Naslovnica Pretraživanje AA
 
BIOMEDICINSKO INŽENJERSTVO NA SVEUČILIŠTU U ZAGREBU

Biomedicinsko inženjerstvo primjenjuje znanja iz tehničkih znanosti u području medicine i biologije, za unaprjeđenje dijagnostičkih i terapijskih postupaka u medicini. Biomedicinski inženjeri su sunositelji istraživanja i razvoja novih uređaja i postupaka bez kojih je suvremena medicina nezamisliva. Predviđa se da će tržište zdravstvenog sektora u svijetu dostići vrijednost od 3 trilijuna USD do 2015. godine, a tom porastu posebno će doprinijeti investicije u sustave za zdravstvenu skrb u kućama, u zdravstvene informacijske sustave i telemedicinu. Zbog duljeg životnog vijeka stanovništva, sve više će se povećavati potreba za zdravstvenim uslugama.

Glavna područja biomedicinskog inženjerstva su obrada biomedicinskih podataka i signala, biomedicinska instrumentacija i senzori, procjena medicinskih tehnologija, informacijske i komunikacijske tehnologije u medicini i zdravstvu, biomedicinsko oslikavanje i obrada slike, biomaterijali i biomehanika. 

Sveučilište u Zagrebu ima dugu tradiciju edukacije i istraživanja u području biomedicinskog inženjerstva. Niz sastavnica na Sveučilištu je aktivno u istraživanju i nastavi uključujući Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, Veterinarski fakultet, Kineziološki fakultet i Građevinski fakultet.

Na ovim stranicama dan je prikaz nastavnih i istraživačkih aktivnosti u području biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu u Zagrebu.


Objavljeno: 20. 3. 2018. u 16:19
17. Tjedan mozga u Hrvatskoj

Hrvatsko društvo za neuroznanost, Hrvatski institut za istraživanje mozga i Znanstveni centar izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od 12. do 18. ožujka 2018. sedamnaesti puta u Hrvatskoj organizirali su Tjedan mozga, kampanju u svijetu poznatu kao Brain Awareness Week.

U organizaciji su se pridružile sastavnice Sveučilišta u Splitu, Osijeku i Rijeci te članovi Hrvatskoga društva za neuroznanost u tim sveučilišnim središtima. Provodit će se aktivnosti u sveučilišnim centrima u Zadru, Dubrovniku, Varaždinu, kao i u zdravstvenim ustanovama u Zagrebu i drugim gradovima.

Također, kao i svake godine, i ove godine organiziran je Simpozij o istraživanju i bolestima mozgaSimpozij u srijedu 14. ožujka. 2018. u Preporodnoj dvorani HAZU, (Opatička 18, Zagreb). 

Svih ovih godina cilj je upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću – Stoljeću uma. Hrvatsko društvo za neuroznanost ove je godine izabralo nove zanimljive teme za Tjedan mozga s ciljem nastavka dijaloga s javnošću o značajnim pitanjima iz istraživanja mozga:

1. Mozak i umjetna inteligencija
2. Mozak – glad za kisikom i glukozom

Sven Lončarić
Popis obavijesti
REPOZITORIJ